Határtalanul kiránduláson jártak hetedikeseink
2019. szeptember 18-21. között a Határtalanul! Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek pályázat keretében Romániába látogatott a hetedik évfolyamunk. Az élménybeszámolót, illetve a kiránduláson készült képeket az alábbiakban olvashatják, láthatják:
Határtalanul! A só útja
Élménybeszámoló
Nagy örömmel vettük tudomásul a nyári szünet után, hogy nyert a Határtalanul! A só útja pályázat, így az évfolyamunk szeptember 18-21-ig kirándulhat Erdélybe. Izgalmakkal tekintettünk a programok elé, és nagy-nagy érdeklődéssel készültünk a kirándulásra.
A Határtalanul! programot osztályfőnökeink előkészítő órákon ismertették meg velünk, ahol sok hasznos ismeretet szereztünk a határon túlra szakadt erdélyi magyarság sorsáról, életéről, kultúrájáról, szokásairól.
- nap
Elérkezett a várva várt indulás napja. Hajnal 4 órakor indultunk az iskolától. Idegenvezetőnk már itt csatlakozott hozzánk. A határ átlépése után az első megállónk a Király-hágónál volt, ahol egy ideig gyönyörködhettünk a táj szépségében. Majd utunk Kolozsvárra vitt, ahol rövid városnézés után a Mátyás-szobrot is megtekintettük, melyet 1902. október 12-én avattak fel. Utolsó megállónk a sóbánya volt Tordán, ahol tartalmas két órát töltöttünk el. Este érkeztünk meg a szállásunkra, itt finom kaláccsal vártak minket. Elfoglaltuk szobáinkat, majd vacsora után lefeküdtünk aludni.
- nap
Reggel ellátogattunk a helyi, székelyszentléleki Benedek Fidél Általános Iskolába, ahol egy osztályhoz bemehettünk egy kellemes hangulatú beszélgetésre. A gyerekek és tanáraik nagyon kedvesek voltak. Látogatásunk után a parajdi sóbányába mentünk, ahol az idegenvezetés után kaptunk egy óra szabadidőt, hogy körülnézzünk. Nagy élmény volt a 2700 méter mélyen lévő kalandparkban játszani.
Szovátán körbejártuk a Medve-tavat, amely 1875-ben keletkezett, és a világ legnagyobb heliotermikus tava. Nagyon kellemes séta volt.
Szejkefürdőn megtekintettük az Orbán Balázsról készült szobrot, és a gyönyörű székelykapukat, melyekről érdekes előadást hallottunk az idegenvezetőtől. Ezután megkóstoltuk az itt található borvizet, ennek az íze az olajhoz hasonlított. Következő állomásunkon, Farkaslakán, megnéztük Tamási Áron síremlékét, ahol kis megemlékezéssel tisztelegtünk az író előtt.
Estefelé értünk Korondra, ahol egy kis szabadprogram után ellátogattunk egy fazekassággal foglalkozó családhoz. Itt a házigazda sok érdekes dolgot mesélt a Korondon még ma is élő fazekas hagyományokról.
- nap
Reggeli utunk első állomása Székelyudvarhelyre vitt, ahol megtekintettünk a szoborparkot. Örömmel állapítottuk, meg, hogy számos, történelemből általunk is ismert híres személynek állítottak itt emléket, mint pl. Szent László, Bem József, II. Rákóczi Ferenc, Hunyadi János. A szoborparkot 2004.május 22-én avatták fel.
Ezután Csíkszeredán elmentünk a Millenniumi templomba, amely igazi építészeti remekmű.
Majd tovább utaztunk a Békás-szoroshoz, ahol átsétáltunk a Békás-patak által vájt mély szurdokon. Rövid buszozás után sétát tettünk és kürtős kalácsot ettünk a Gyilkos-tónál, mely nagyon tetszett mindnyájunknak, és megismerkedtünk a tóhoz kapcsolódó mondákkal.
Ezután megnéztük a Zeteváraljai víztározót, melynek 1976-ban kezdődött el az építése és 1992-ben fejeződött be.
A hosszú nap végén ellátogattunk egy fagyigyárba, ahol nagyon finom fagyi volt a jutalom mindenkinek.
- nap
Utolsó reggel korán megreggeliztünk, elbúcsúztunk a szállásadónktól, majd útnak indultunk. Hazafelé Fehéregyházán álltunk meg Petőfi kútjánál, amit Ispánkútnak is neveznek. Itt megemlékeztünk Petőfi Sándor költőről, verset mondtunk az emlékére.
Segesváron megnéztük a várat, az óratornyot, majd felmentünk a diákok lépcsőjén. Még Marosvásárhelyen is megálltunk, felsétáltunk a Rákóczi- lépcsőn, és megnéztük II. Rákóczi Ferenc szobrát. A fejedelem emlékére elhangzott egy róla írt Petőfi vers is.
Élményekkel teli indultunk haza. Köszönjük ezt az emlékezetes kirándulást.
A kirándulás fotói itt tekinthetők meg.